Uczestnicy projektu „Marsz po Zdrowie”, realizowanego przez Towarzystwo Aktywności Społecznej „Mazury Garbate" przy współpracy z gołdapskim Domem Kultury i Świetlicami wiejskimi (Grabowo, Kozaki oraz Siedlisko) po raz kolejny udowodnili nieograniczoną wyobraźnię i chęć współpracy podczas kolejnych zajęć kulinarnych.
Pomysłowe i fantazyjne kanapki to kolejne zajęcia, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Celem zajęć było pokazanie dzieciom bogactwa smaków i kolorów zdrowego jedzenia oraz rozbudzanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Uczestnicy wykazali się twórczą wyobraźnią. Podczas wspólnej pracy widać było jak dobrze przy tym się bawili. Udowodnili, iż kanapki dla dzieci nie muszą być nudne. Podane w ciekawej formie zje każdy niejadek!
Na koniec odbyła się wspólna degustacja. Życzymy nieograniczonej wyobraźni, zdrowych posiłków i udanej zabawy :)
„Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminy Gołdap realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Gołdapski Fundusz Lokalny”.
Uczestnicy projektu „Marsz po Zdrowie” realizowanego przez Towarzystwo Aktywności Społecznej „Mazury Garbate" przy współpracy z gołdapskim Domem Kultury i Świetlicami wiejskimi (Grabowo, Kozaki oraz Siedlisko) realizują kolejny etap projektu, którym jest cykl zajęć kulinarnych. Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII".
W trakcie trwania projektu mieszkańcy regularnie spotykają się na wspólnych treningach nordick walking. Trenują zarówno dorośli jak i młodsi mieszkańcy wsi. Urozmaiceniem działań jest prowadzony cykl zajęć kulinarnych, który jest doskonałym przykładem promowania zdrowego stylu życia.
Tym razem uczestnicy projektu przygotowali sałatkę dietetyczną z ryżem. W sałatce znalazły się warzywa, które zawierają cenne witaminy. Sałatki przygotowane przez nas są idealne na każdą porę dnia, lekkie i bardzo smaczne. Nasze zajęcia kulinarne cieszą się ogromnym zaciekawieniem, a przepisy na sałatki wykorzystywane są w domach uczestników.
„Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminy Gołdap realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Gołdapski Fundusz Lokalny”.
W styczniu świetlica wiejska w Kozakch przeżywała oblężenie. Przez całe ferie frekwencja dzieci i młodzieży wahała się w granicach 25-30 osób. Zajęcia przyciągały uczestników w różnym wieku. Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia integracyjne, tańce integracyjne oraz zajęcia plastyczne. W wolnym czasie korzystano z sali komputerowej. W kolejnym tygodniu trwały przygotowania do oficjalnego otwarcia świetlicy. Młodzież wykonała „drzewka szczęścia” w prezencie dla władz. Natomiast Stefan ułożył wiersz który wyrecytował na otwarciu. Następnego dnia miała miejsce pierwsza dyskoteka. Na forum grupy odpakowany został prezent od Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jarosława Słomy. Po raz pierwszy wykorzystany na dyskotece spisał się na medal. W trakcie dyskoteki prowadzone były gry i zabawy oraz wybieranie „Króla i Królowej dyskoteki nr 1”. Wybrano jury, decydujący głos otrzymali uczestnicy dyskoteki. Królem został Olaf Bartoszewicz, a królową Izabela Gawrych. W lutym trwały przygotowania do święta zakochanych. Przez ok. dwa tygodnie dzieci wykonywały różne prace plastyczno-techniczne by w walentynki, móc wręczyć je ukochanym osobom. Były to ozdoby z masy solnej : serca oraz anioły miłości; czerwone róże z bibuły oraz walentynki wykonywane techniką quilling. 14 lutego miała miejsce inscenizacja: „randka w ciemno”. Tajemniczy Afrykańczyk wybierał sobie towarzyszkę. Było dużo śmiechu i zabawy.
Świetlica wiejska w Kozakach poproszona została o pomoc w projekcie „Kapsuła czasu”. Jest to projekt realizowany w świetlicy szkolnej przy gimnazjum w Orzyszu. Instruktorka z tej placówki mgr Ewelina Jędrych wyraziła chęć współpracy z naszą świetlicą. Zadaniem dzieci było wykonanie rysunku Pt. „Świat za 30 lat”. Dzieci miały trochę czasu by zastanowić się nad tym jak będzie wyglądał nasz świat gdy oni będą już dorośli. Prace zostały przekazane. Poproszono nas także o zrobienie zdjęć które także zostaną zakopane na 30 lat. W przyszłości postaramy się zrealizować podobny projekt.
1 lutego otwarto świetlicę w Kozakach. Wstęgę jak zwykle przecinali przedstawiciele władz samorządowych (także wojewódzkich) ale i tu był wyjątek, bo ostatnie cięcie wykonała kilkuletnia Martynka.
Obiekt kosztował około miliona złotych, z czego połowę dał Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego (toteż obecny był też marszałek Jarosław Słoma). Dofinansowała Gmina Gołdap, choć niezwykle ważne było zaangażowanie sołtysa Jana Brzozowskiego i byłej radnej Janiny Pietrewicz. Inwestycję wspierał, mieszkaniec Kozak, starosta Andrzej Ciołek.
Spotkanie prowadziła Marta Jurgiełan, której instytucja zawiaduje nową placówką. Głos zabrali m.in.: Janina Pietrewicz, marszałek Jarosław Słoma, burmistrz Marek Miros i starosta Andrzej Ciołek. Radny Mariusz Kowalczuk podarował najbardziej zaangażowanym w przedsięwzięcie symbolicznego, złotego kozaka.
Po krótkim koncercie obecni delektowali się pysznymi kulinariami zasponsorowanymi przez wykonawcę robót.
Inwestycja w Kozakach to nie tylko sam budynek, to również nowy plac zabaw i boisko