STRONA GŁÓWNA    
publikacje    
przetargi    
usługi    
linki    


Świetlica w Boćwince

Program stałych zajęć obejmuje:

- zajęcia plastyczne
- zajęcia teatralne
- zajęcia taneczne
- zajęcia wyrównawcze przedmiotowe dla szkoły podstawowej i gimnazjum

Do zajęć cyklicznych należy zaliczyć zajęcia ekologiczne prowadzone każdego roku w okresie ferii zimowych oraz miesiącu sierpniu, imprezy kulturalno – rozrywkowe dotyczące corocznych świąt, wycieczki krajoznawcze, festyny.

Poza stałymi zajęciami świetlica przewiduje tzw. Czas wolny, w którym dzieci młodzież i dorośli mogą spotkać się z rówieśnikami, grac w tenisa, gry planszowe.

Instruktorem prowadzącym w/w zajęcia jest mgr pedagogiki i psychologii Katarzyna Artemiuk (tel. 087 615 68 76, kom. 695 886 876)


Wtorek - 17.00 - 21.00
Środa - 17.00 - 21.00
Czwartek - 17.00 - 21.00
Piątek - 17.00 - 19.00 (8.00 - 10.00 - instruktor w Domu Kultury w Gołdapi)
      25 i 26 października Szkoła Podstawowa w Boćwince we współpracy ze Świetlicą Wiejską działającą przy gołdapskim Domu Kultury włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Grabienia i Utylizacji Liści.
Akcja pod hasłem ,,Pomóżmy Kasztanowcom" w tym roku inicjuje i wspiera lokalne działania mające na celu ochronę kasztanowców oraz kształtowanie szacunku wobec drzew. Obejmuje ona zarówno edukację ekologiczną prowadzoną głównie wśród dzieci i młodzieży, jak i konkretne działania ochronne.
Dzieci klas 4-6 wraz z nauczycielami w poszczególnych klasach wykonały prezentację multimedialną na temat kasztanowców. Grabiły też liście kasztanowca, który rośnie w naszej miejscowości.
Dzieci klas 1-3 oraz oddziały przedszkolne grabiły liście kasztanowca i kolorowały kolorowanki.
Wychowawcy klas podczas pogadanki na godzinie wychowawczej opowiadali dzieciom o ważności ochrony drzew w tym kasztanowców. Dzieci poznały szrotówka kasztanowcowiaczka jako bardzo groźnego dla kasztanowców i klonów szkodnika.
Akcja ,,Pomóżmy Kasztanowcom" trwała w naszej szkole przez dwa dni i zakończyła się kompostowaniem zgrabionych przez dzieci liści.
W akcji wzięli udział nie tylko dzieci i nauczyciele, ale wszyscy pracownicy szkoły.
Nasze działania wezmą udział w konkursie ogłoszonym przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór.

Artemiuk KatarzynaWycieczka do Augustowa

      Dnia 2 X 2010r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Boćwince we współpracy ze świetlicą wiejską działającą przy gołdapskim Domu Kultury mogli uczestniczyć w wycieczce do Augustowa. Głównym celem wycieczki był rejs statkiem. Wypłynęliśmy z Portu Żeglugi. Przepływaliśmy przez rzekę Nettę i kolejne jeziora, m.in. Jez. Białe, Jez. Necko. Dwukrotnie przepływaliśmy przez Śluzę Przewięź. Większość z nas po raz pierwszy miała okazje zobaczyć podwójne śluzowanie. Dzięki temu dokładniej poznaliśmy techniki śluzowania statku z dwóch poziomów wód. W trakcie rejsu kapitan opowiadał historię Kanału Augustowskiego, legendy półwyspów i wysepek. Mogliśmy również podziwiać ciekawe obiekty znajdujące się na brzegach jezior oraz walory turystyczne terenów położonych na szlaku. Poznaliśmy również znaki wodne. Mieliśmy okazję usiąść na ławeczce, na której siedział sam Papież Jan Paweł II, który także skorzystał z tej niesamowitej przyjemności rejsu po jeziorach augustowskich w czerwcu 1999 r. Kiedy wpływaliśmy na wody Jez. Studzieniczne usłyszeliśmy ulubioną piosenki Papieża "Barka". Na statku pojawił się również legendarny pustelnik ubrany w strój minionej epoki i wręczył wszystkim pasażerom pamiątkowe książeczki.
W Studzienicznej obejrzeliśmy XIX w. kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, kapliczkę z pierwszej połowy XIX w. oraz cudowną studzienkę, której woda ma leczyć rozmaite choroby wierzącego ludu.
W drodze powrotnej do Portu Żeglugi czas umilały nam piosenki związane z Augustowem.

200
Skończyły się wakacje i kończy się lato.

Z tej okazji Dom Kultury w Gołdapi współpracując ze Świetlicą Wiejską i Szkołą Podstawową w Boćwince zorganizował festyn w Boćwince. Pogodne niebo zachęciło do zabawy mieszkańców Boćwinki oraz okolic. Impreza rozpoczęła się częścią konkursową dla dzieci i dorosłych. Bawili się duzi i mali.

Dla uatrakcyjnienia części konkursowo - zabawowej zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Boćwince, które w ubiegłym roku zdobyły wiele nagród w kategorii wokalnej.

Całość zakończyła zabawa przy zespole "Selit" z Suwałk.
     27.VI.2010 r. Świetlica Wiejska w Boćwince działająca przy gołdapskim Domu Kultury we współpracy z gołdapskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Szkołą Podstawową w Boćwince zorganizowała piknik rodzinny.
     Dzień wolny od pracy oraz słoneczna aura sprawiły, że frekwencja uczestników pikniku była bardzo wysoka.
     Organizatorzy zapewnili dużo atrakcyjnych zabaw i konkursów, w które chętnie angażowały się całe rodziny oraz wyzwalały w uczestnikach ducha rywalizacji. Każda konkurencja wywoływała salwy śmiechu, kiedy to nieporadni tatusiowie nosili np. surowe jajka na łyżeczkach (w ustach), niektórzy z wyrazem oczekiwania i zdziwienia na twarzach (w trosce o zwycięstwo), inni maszerując dumnie w śmiesznych pozach niczym pawie. Po zakończeniu każdej konkurencji zwycięzcy otrzymywali nagrody zakupione z funduszy Ośrodka Pomocy Społecznej - Gminnego Programu Profilaktyki Problemów Alkoholowych.
     Głównym celem festynu była promocja zdrowego stylu życia, wspieranie więzi rodzinnych, aktywizacja rodzin do wspólnego spędzania czasu wolnego wraz z dziećmi.
     W sobotę 17 kwietnia w Centrum Kształcenia Szkoły Podstawowej w Boćwince o godzinie 15.00 dla mieszkańców Boćwinki został wyemitowany film Andrzeja Wajdy pt: ,,Katyń".
     Po emisji filmu, przy krzyżu znajdującym się przy kaplicy, cała grupa oddała hołd wszystkim tym, którzy zostali zamordowani 70 lat temu w Katyniu oraz tym, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Wspólne zapalenie zniczy, modlitwa i zaduma to akt solidarności z rodzinami tragicznie zmarłych.
     Zainteresowani, to osoby w różnym wieku: od uczniów szkoły podstawowej poprzez gimnazjalistów, aż po osoby dorosłe.
     Inicjatorkami wspólnego oddania hołdu tragicznie zmarłym były: Pani Bożena Matławska- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Boćwince oraz Pani Katarzyna Artemiuk- instruktor Świetlicy Wiejskiej podległej Gołdapskiemu Domowi Kultury.Że przysłowia są mądrością narodów o tym wie każdy. Po raz kolejny okazało się, że co cztery głowy to nie jedna i wspólna inicjatywa świetlicy wiejskiej w Boćwince, podległej gołdapskiemu Domowi Kultury, Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi, Szkoły Podstawowej w Boćwince oraz Powiatowej Straży Pożarnej w Gołdapi okazała się strzałem w dziesiątkę.

4 września 2009 w Boćwince odbył się festyn zorganizowany dla mieszkańców wsi. Blok zabaw dziecięcych i rodzinnych w czasie tego festynu przygotowywały uczestniczki Programu Aktywności Lokalnej pod opieką Pani Moniki Szymanek. Program ten realizowany jest przez OPS w ramach projektu "Zacznij od nowa" przy aktywnym współudziale Domu Kultury.

Pani Katarzyna Artemiuk, animator kultury, od kilku lat dba o to, aby w świetlicy "się działo".

W tym roku do grona dzieci uczęszczających do świetlicy dołączyły również osoby dorosłe.Okazuje się, że jest to bardzo dobry pomysł, a świetnie zorganizowany festyn jest jego najlepszym przykładem.

Sponsorem nagród był Dom Kultury w Gołdapi, słodycze dla dzieci ufundował sklep "Oleńka" w Boćwince, pyszne kartacze przygotował Bar "Młyn" w Baniach Mazurskich.

Katarzyna Artemiuk Dom Kultury w Gołdapi-świetlica wiejska w Boćwince
Agnieszka Iwanowska koordynator projektu OPS Gołdap