STRONA GŁÓWNA    
publikacje    
przetargi    
usługi    
linki    

ŚWIETLICA WIEJSKA W GRABOWIE

      Świetlica ze względu na duże możliwości oddziaływania na dzieci poprzez różnorodne formy pracy może stać się miejscem sprzyjającym rozwojowi dziecka, miejscem, które zaspokoi jego potrzeby psychiczne a także fizyczne. Odpowiednio do tego założenia kształtuje się zbiór form zajęć stosowanych w świetlicy (gry i zabawy towarzysko-rozrywkowe, gry i zabawy ruchowe, zręcznościowe, sportowe, gry umysłowe, zajęcia plastyczne , malowanie na szkle , wypalanie w drewnie , zajęcia umuzykalniające, teatr , majsterkowanie, korzystanie ze sprzętu komputerowego). Pomimo tak wielu zadań świetlica jest przede wszystkim miejscem zabaw dla dzieci. Wszystkie zajęcia mają na celu wprowadzić atmosferę swobodnego działania, aby każde dziecko niezależnie od jego uzdolnień i możliwości mogło się wykazać. Powinny to być również tematy, które ich szczególnie interesują.

ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI
NA ZAJĘCIA PLASTYCZNE
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
GODZ. 15.00 - 17.00

PLAN PRACY ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W GRABOWIE

Poniedziałek - 12.00 - 20.00
Wtorek - 10.00 - 13.00 DK, 13.15 - 18.15
Środa - 12.00 - 20.00
Czwartek - 12.00 - 20.00
Piątek - 12.00 - 20.00

Oprócz stałych zajęć odbywających się w Świetlicy zapraszamy również na rozgrywki sportowe w ping- ponga , darta elektrycznego oraz piłkarzyki.



Dzień dziecka

03.06.2011 r. Świetlica Wiejska w Grabowie działająca przy gołdapskim Domu Kultury we współpracy z gołdapskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Wspólnotą Mieszkaniową w Grabowie, Radnym- Józefem Dominiukiem oraz sołtysem Danutą Szermińską zorganizowała Rodzinny Dzień Dziecka.

Głównym celem obchodów Dnia Dziecka była promocja zdrowego stylu życia, wspieranie więzi rodzinnych i aktywizacja rodzin do wspólnego spędzania czasu wolnego wraz z dziećmi.

Słoneczna aura sprawiła, że frekwencja uczestników była wysoka.

Organizatorzy zapewnili dużo atrakcyjnych zabaw i konkursów, w które chętnie angażowały się całe rodziny oraz wyzwalały w uczestnikach ducha rywalizacji.
Były skoki w workach dla dzieci i dorosłych, rzuty piłką lekarską, wałkiem dla kobiet. Znalazły się również zmagania rodzinne: jedzenie kiślu - tutaj mamy z zawiązanymi oczami karmiły swoje dzieci, konkurs plastyczny "Marzenia Mojej Rodziny"- wykonywany w gronie rodzinnym za pomocą wycinków z gazet. W trakcie trwały rozgrywki w piłkę siatkową młodzieży oraz w piłkę nożną dla młodszych. Dzieci mogły spróbować sił w puszczaniu baniek ze słomki i rolek.

Na imprezę organizatorzy zaprosili Panią fotograf Martę Gawryluk, która wykonała zdjęcia rodzinne, co było również atrakcją tego dnia.
Serdecznie dziękujemy Pani fotograf za wkład i profesjonalne zdjęcia.

Zwycięzcy wszystkich konkursów i zawodów otrzymali nagrody ufundowane przez sołtys Grabowa Danutę Szermińską i Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołdapi.
Po wyczerpujących rywalizacjach wszyscy ze smakiem mogli spróbować gilowych przysmaków ufundowanych przez radnego Józefa Dominiuka i Sołtys Danutę Szermińską.

W tym miejscu szczególnie dziękujemy za pomoc rodzicom:
Agnieszce Borucińskiej,
Agnieszce Trzasko,
Bernadecie Kosiorek,
stażystce Lidce Żabickiej,
Romanowi Lanczewskiemu,
Krzysztofowi Suchemu
oraz młodzieży za aktywną pomoc.

Rodzinny Dzień Dziecka częściowo sfinansowany został z Gminnego Programu Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym z funduszy Ośrodka Pomocy Społecznej.




Dzień matki

Dzień 26 maja to jeden z najpiękniejszych dni w roku - w końcu to święto wszystkich Mam. Nie ulega wątpliwości, że każda mama jest wyjątkowa. Przekonały się o tym Mamy zaproszone na uroczystość Dnia Matki do Świetlicy w Grabowie.
Przygotowania były długie i rozłożone na kilka etapów - mówi instruktor Świetlicy Ewelina Krzyżewska. Najwięcej czasu pochłonęły ręcznie wykonane prezenty, które dzieci przygotowywały na zajęciach plastycznych. Pomysłów nie brakowało, więc pracy było dużo: dekorowanie sal, gazetki, stołów; wykonanie zaproszeń; wypieki ciast i ciasteczek oraz przygotowanie krótkiego spektaklu muzycznego.
Mamy licznie przybyły na uroczystość. Młodzież zadbała o miłą atmosferę i tuż po krótkim powitaniu przy dźwiękach saksofonu wszyscy głośno zaśpiewali 100 lat. Zaraz po tym mamy otrzymały własnoręcznie wykonane papierowe róże oraz usłyszały z ust dzieci piękne życzenia. W dniu tym można było również posłuchać gry na gitarze Karoliny Cybulskiej i gry na saksofonie Gabrysi Kowalewskiej.
Uroczysty dzień urozmaiciły przygotowane wcześniej zabawy i konkursy: "Zgadnij które Twoje dziecko", "Zgadnij która twoja mama" i rodzinne malowanie twarzy. Wspólne zabawy przyniosły wiele radości i uśmiechów.
Dziękujemy za zaangażowanie Danucie Szermińskiej- sołtysa Grabowa, rodzicom i dzieciom.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.




DUŻA DAWKA DOBRYCH DNI - FERIE W GRABOWIE

Co robić w ferie żeby nie było nudno? Jak spędzić ciekawie czas? O tym jak dzieci, młodzież oraz dorośli spędzili czas w Świetlicy wiejskiej w Grabowie mówi animator kultury Ewelina Krzyżewska.
Tegoroczne ferie były przygotowywane wzorem ubiegłych lat. Miało być jak zwykle, ale było jeszcze lepiej. Nowością w ofercie był wyjazd do gołdapskiego kina "Kultura" na seans animowany " Alwin i wiewiórki". Korzystając z wyjazdu dzieci oraz młodzież miały okazję spróbować sił na lodowisku OSiR. Pomysł był trafiony, wszyscy mali i duzi bawili się na lodzie.
Innymi atrakcjami wśród oferty Świetlicy były zajęcia plastyczne dla dzieci, warsztaty tworzenia biżuterii z wełny dla młodzieży oraz dorosłych, rozgrywki sportowe w ping-ponga oraz zajęcia kulinarne dla młodzieży.
Zajęcia cieszyły się dużym zaangażowaniem, a podczas ich trwania powstały piękne prace plastyczne. Największym zaangażowaniem cieszyły się warsztaty tworzenia biżuterii. Uczestnicy ufilcowali sobie piękne korale, broszki oraz kolczyki. Ciekawostką jest iż wśród uczestników warsztatów znalazł się mężczyzna, który najlepiej wykonał biżuterię, a wszystkie dziewczyny prosiły go o pomoc.
Ferie w Świetlicy upłynęły szybko z DUŻĄ DAWKĄ DOBRYCH DNI.

Świetlica w Grabowie w imieniu wszystkich dziękuje Burmistrzowi Gołdapi za udostępnienie autobusu.





Stare czy nowe obyczaje? - Andrzejkowe tradycje.


Wieczór 29 listopada był dniem wróżb, magii i przede wszystkim zabawy, którą zorganizowała Świetlica wiejska w Grabowie podległa Domowi Kultury w Gołdapi z okazji Wigilii Świętego Andrzeja.

Andrzejki to tradycyjny wieczór wróżb, przepowiedni i zaklęć, właśnie dlatego spędziliśmy swój czas w magicznej atmosferze jaka panowała w tego wieczoru.

Nim pokrótce opowiem co wydarzyło się w tym szczególnym dniu, wspomnę iż długo przygotowywaliśmy się do Andrzejek, aby dokładnie poznać, przybliżyć wszystkim stare i nowe obyczaje i chociaż przez chwilę poczuć magię jaka przetrwała do dziś.

Spotkanie zaczęliśmy od zapalenia 13 magicznych świec. Siedząc w kole wysłuchaliśmy gawędy o historii wróżb. Z zaciekawieniem poznawaliśmy stare obyczaje, z których niektóre zanikły, a tradycja pozostała do dziś. Najciekawiej było na wsi. Kiedyś dziewczęta odliczały sztachety w płocie, 10 sztacheta w zależności od wyglądu miała wywróżyć jaki będzie ukochany- Gruby, chudy, krzywy czy stary. Historia była bardzo ciekawa, a kolejno czytane zwyczaje nabierały sensu.

Wieczór nabrał magii kiedy zaczęto wróżyć: to z liczb, kolorów, kubeczków, czy tez znaków. Wśród wróżb i zabaw były także Wchodzenie butów za próg, wróżba z sercem, przysłowia andrzejkowe, taniec dwóch osób na gazecie w rytm muzyki, jedzenie jabłka bez użycia rąk, moneta. Najciekawszą wróżbą był portret przyszłego wybranka. Osoby, których but pierwszy wyszedł z sali z zawiązanymi oczami rysowały portret przyszłego męża/ żony. Wszyscy z zaciekawieniem obserwowali ruchy rąk, a portrety przyniosły dużo uśmiechu.

Aby każda wróżba spełniła się powtarzaliśmy magiczne zaklęcie:


Oj Dadaje, oj babaże,
Niechaj przyszłość się ukaże.
Czary - mary, wosku lanie,
Co ma stać się, niech się stanie.


Na zakończenie wszyscy goście otrzymali magiczne ołówki. Cieszymy się, że była okazja, by wspólnie poznać andrzejkowe wróżby .Oby ta tradycja była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Animator kultury Ewelina Krzyżewska

wolontariuszki: Ewelina Borkim, Natalia Żabicka, Marlena Chalecka







Bal surówkowo- sałatkowy w Grabowie

      Świetlica wiejska w Grabowie podlegająca Domowi Kultury w Gołdapi od dłuższego czasu współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gołdapi.
     Przy wsparciu Ośrodka animator kultury Ewelina Krzyżewska zorganizowała bal surówkowo- sałatkowy dla mieszkańców Grabowa.
     Sobota 16 października była dla mieszkańców dniem promującym zdrowy, aktywny styl życia.
     Impreza rozpoczęła się o godzinie 12.00 powitaniem uczestników, tych młodszych i starszych, a zarazem gości, rodziców oraz Pani Barbary Michałowskiej - pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi.
     Podczas imprezy odbył się konkurs na zdrową sałatkę/ surówkę. Konkurs podzielony był na kilka etapów, każdy etap to zadanie dla grupy oraz punkty przyznawane za prawidłowo wykonane zadanie.
     Każdy punkt poprzedzany był krótkim komentarzem o zdrowym trybie życia. Na początek uczestnicy musieli nazwać swoją grupę oraz podać hasła, promujące zdrowe odżywianie. Wśród haseł znalazły się również wiersze i rymowanki.
     Gdy każda grupa miała już nazwę przyszedł czas na przebrania oraz malowanie owocowych twarzy. Wśród pomysłów znalazły się miedzy innymi groszek, banan, pomidor, truskawka, arbuz. Gdy impreza nabrała smaku każda grupa dostała w kopercie zadanie do wykonania. Tutaj pomocni byli goście imprezy, gdyż niektóre drobno pocięte rozsypanki wyrazowe okazały się problemem. Z pomocą naszych gości po dłuższym czasie powstały wiersze, wierszyki które trzeba było wyrecytować. Wśród zadań znalazła się również piosenka, którą wszyscy słuchali z ciekawością.
     Etap końcowy zadecydował o ostatecznych wynikach konkursu. Przed przystąpieniem do pracy padło pytanie z ust pani Barbary Michałowskiej: Czy na pewno wszyscy chcecie przystąpić do finału i czy nie obawiacie się kolejnego coraz trudniejszego zadania? Odpowiedz padła wyraźnie i jednogłośnie -"tak chcemy robić sałatki" .
     Uczestnicy jak mróweczki zabrali się do pracy, która jak się okazało sprawiła dużo zabawy, a w etapie końcowym przyniosła niespodziewane rezultaty.
     Gdy rozpoczął się wielki surówkowo - sałatkowy bal wszyscy zasiedli do stołów, aby posmakować sałatek. Znalazła się wśród nich sałatka owocowa wykonana przez "owocowe stworki" -najmłodszych kucharzy, sałatka egzotyczna w wykonaniu "wesołych pomarańczek", która pochłonęła najwięcej czasu i zrobiła ogromne wrażenie ; były też sałatki z zupek chińskich na 2 różne sposoby w wykonaniu "czerwonych pomidorów" i inne coraz to smaczniejsze.
     Najtrudniejsze zadanie przypadło jury, które musiało wyłonić zwycięzców i przyznać nagrody. Uczestnicy w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie zajadali się przysmakami i wymieniali się przepisami.
     Jury po długiej, ciężkiej naradzie postanowiło przyznać wszystkim nagrody za ciężką pracę. Impreza zakończyła się rozdaniem nagród oraz podziękowaniami dla rodziców.
     Świetlica w Grabowie w szczególności dziękuje:
        - Ośrodkowi Pomocy Społecznej/ Pani Barbarze Michałowskiej ;
        - Agnieszce Borucińskiej oraz Bożenie Giełażewskiej

Nagrody sfinansowane ze środków Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi Gminnego Programu Profilaktyki Problemów Alkoholowych.




Zdrowo, kolorowo i rytmicznie w Grabowie

O wartości zdrowia przekonywał poeta Jan Kochanowski, gdy pisał "szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz aż się zepsujesz..." Słowa te są jak najbardziej aktualne dzisiaj, zwłaszcza, że tyle zagrożeń zewsząd czyha na człowieka. Dlatego namawiamy do aktywnego , zdrowego trybu życia.
W piątek 6 sierpnia uczestnicy zajęć Świetlicy w Grabowie podległej Domowi Kultury w Gołdapi promowali zdrowy styl życia.
Dzień rozpoczął się owocowym poczęstunkiem. Na stołach nie zabrakło owoców oraz kolorowych baloników z zagadkami, które dzieci chętnie odgadywały. Kolejnym zadaniem było rozwiązywanie przygotowanych przez młodzież krzyżówek z hasłami promującymi zdrowy tryb życia. Każde poprawnie rozwiązane hasło w krzyżówkach i zagadkach było nagrodzone cukierkami. Dzieci aktywnie brały udział w przygotowanych atrakcjach.
Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty bębniarskie. Młodzież z grupy Reggae Live wprowadziła najmłodszych w świat rytmów, organizując warsztaty na świeżym powietrzu. Chętnych nie zabrakło, a zabawa była doskonała - mówią członkowie grupy bębniarskiej.
Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi - Gminnego Programu Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym.

Ewelina Krzyżewska




Grupa " Happy" oraz "Reggae Live" ze Świetlicy w Grabowie - Dni Stożnego

Młodzież ze Świetlicy z Grabowa, podległej pod Dom Kultury w Gołdapi miała okazję do zaprezentowania swoich umiejętności i talentów podczas imprezy jaka miała miejsce 11 lipca w Stożnym. Właśnie tego dnia mieszkańcy świętowali "Dni Stożnego".
Działająca od lutego 2010 roku grupa Reggae Live ze Świetlicy zapewniła mieszkańcom wspaniałą zabawę ucząc najmłodszych podstaw gry na bębnach. Niektórzy doskonale sobie poradzili i można było usłyszeć rytmy - mówią Dawid i Dominik członkowie grupy bębniarskiej. Utalentowana młodzież przygotowała również krótki pokaz prezentujący grę na congach.
W świat baniek mydlanych wprowadziła mieszkańców, a w szczególności najmłodszych grupa "Happy" również działająca w Świetlicy w Grabowie. Maluchy same wykonywały bańki przyglądając się członkom grupy. Młodzież wystąpiła również w układach cyrkowych, które wszyscy oglądali z zaciekawieniem.
Mamy nadzieję, że mieszkańcom spodoba się to co robicie i cząstka tego zostanie u nas - mówi Małgorzata Terepko, członek Rady Fundacji "Niewidzialna Ręka".




Piątkowe popołudnie 9 lipca Świetlica wiejska w Grabowie podległa pod Dom Kultury w Gołdapi zapewniła wiele atrakcji rodzinnych podczas Festynu rodzinnego z okazji "Powitania lata."

Impreza odbyła się na boisku przy blokach dzięki Wspólnocie Mieszkaniowej, która przygotowała miejsce imprezy oraz zapewniła prąd.

Animator kultury ze Świetlicy w Grabowie Ewelina Krzyżewska od dłuższego czasu przygotowywała imprezę. Młodzież ze świetlicy zainicjowała kiermasz różnorodnych prac, aby pochwalić się technikami jakie poznaje na co dzień. Najmłodsze uczestniczki zajęć wystąpiły w układzie tanecznym Crazy Frog. Do zabawy tanecznej włączyły się najmłodsze dzieci znajdując się pod sceną.

Swoimi zdolnościami pochwaliła się także grupa "Reggae Live" z Grabowa, która występem bębniarskim zakończyła projekt " W poszukiwaniu wspólnego rytmu" finansowanego z programu Mace a Connection. Członkowie grupy otrzymali z rąk koordynatora pamiątkowe kubeczki z logiem programu, które sami malowali podczas zajęć w Świetlicy.

Podczas tego wieczoru zaprezentowała się także grupa breakdance ze Świetlicy z Żelazek oraz grupa "Happy" która wprowadziła wszystkich w świat baniek mydlanych. Bańki wniosły ogromną radość najmłodszym dzieciom- mówią rodzice.

Atrakcją tego dnia był również pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej z Grabowa. Strażacy zaprezentowali cięcie samochodu oraz przybliżyli wszystkim zasady bezpieczeństwa i korzystania z pomocy medycznych. Bezpieczeństwo i wiedza na temat udzielania pomocy jest bardzo ważna i warto o tym wspomnieć - mówi Marta Jurgiełan dyrektor Domu Kultury w Gołdapi.

W trakcie imprezy rozegrano wiele ciekawych konkursów, w których udział wzięli zarówno dorośli jak i dzieci. Najmłodsi wcielili się role projektantów. Zadaniem ich było zaprojektowanie strojów z gazet i prezentacja mody na scenie w rytm muzyki zespołu MDT, która od początku festynu rozbawiała mieszkańców oraz przybyłych gości.

Organizatorzy zadbali o różnorodność konkursów, aby każdy znalazł cos dla siebie. Mieszkańcy aktywnie brali udział w przygotowanych atrakcjach. Były rzuty beretem dla panów i rzuty wałkiem dla kobiet, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Odbyły się również konkurencje typowo rodzinne. Najmłodsze dzieci miały trudne zadanie, gdyż ich mamy miały zasłonięte oczy, a celem ich było jak najszybsze doprowadzenie mam do mety. Na szczęście pary " bliźniąt syjamskich" bo taką nazwę nosiła ta konkurencja, "całe" dotarły do mety. Inaczej wyglądała zaś konkurencja biegu z surowym jajkiem na czas, tutaj organizatorzy stracili wszystkie jajka.

W każdej konkurencji zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy oczywiście otrzymali nagrody. Najmłodsi jednakowo zostali obdarowani upominkami, ufundowanymi przez Dom Kultury w Gołdapi.

Utalentowana młodzież ze świetlicy w Grabowie grupą Red Dragon zaskoczyła wszystkich późnym pokazem "tańca z ogniem". Młodzi wykazali się swoimi umiejętnościami, które zdobywają podczas zajęć cyrkowych. prowadzonych w miejscowej Świetlicy.

Gwiazdą wieczoru był zespół MTD, przy którym wszyscy wspaniale się bawili. Grabowo bawi się coraz lepiej i huczniej z roku na rok- mówi pan Tadeusz z zespołu MDT.

Festyn zakończył się godzinę po północy podziękowaniami dla organizatorów oraz wszystkich przybyłych gości.

Chcielibyśmy podziękować Panu Józefowi Brzezińskiemu, Piotrowi Kuśtowskiemu, Wspólnocie Mieszkaniowej w Grabowie, przedstawicielom Oriflame za pomoc i wkład w imprezę. Największe brawa i wkład w przygotowaniu imprezy należą się "stałym, aktywnym bywalcom" Świetlicy. Jeszcze raz dziękuję za pomoc następującym osobom:

●       Karolina Cybulska
●       Dominik Leszczyński
●       Dawid Wójcik
●       Daniel Kosiorek
●       Marlena Chalecka
●       Ewelina i Paulina Borkim

Tymi słowami możemy podsumować Festyn 2010, zostaje tylko powiedzieć : DO ZOBACZENIA ZA ROK KOCHANI !!!!




W POSZUKIWANIU WSPÓLNEGO RYTMU
-WARSZTATY BĘBNIARSKIE


    Dzięki działaniom grupy " Młodzi Aktywni" ze Świetlicy wiejskiej w Grabowie podległej pod gołdapski Dom Kultury młodzież realizuje projekt " W Poszukiwaniu Wspólnego rytmu" - warsztaty bębniarskie, finansowany w ramach IX edycji programu "Make a Connection - Przyłącz się" , Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz firmy Nokia.
    Niespełnione marzenia młodych ludzi stały się rzeczywistością - w Świetlicy zagościł prawdziwy bębniarz Dariusz Pojawa, który od wielu lat realizuje swoją pasję bębny (ROOTS DRUMS) poprzez ich konstruowanie i tworzenie. Podczas warsztatów grupa poznała historię tworzenia bębnów, zdobyła cenną wiedzę na temat gry oraz wspaniale bawiła się rytmem podczas wspólnej nauki. Cenny czas podczas lekcji warsztatowych upłynął wspólnym graniem, a nowo poznane dźwięki grupa wspólnie wyćwiczy podczas wspólnych spotkań organizowanych w Świetlicy. W oczekiwaniu na kolejne warsztaty młodzież będzie doskonalić zdobytą wiedzę poprzez naukę i zabawę rozszerzy swoje zainteresowania i umiejętności, nauczy się,odpowiedzialności i samodzielności.
    Nowe zainteresowanie młodzieży podczas wspólnego bębnienia wypełni czas wolny młodym artystom i zagospodaruje go w sposób twórczy.




Wigilia w Świetlicy w Grabowie


Święta Bożego Narodzenia, to szczególny czas spotkań i refleksji, podziękowań i składania życzeń. To czas, w którym odczuwamy najsilniejszy związek z naszymi tradycjami. W tej wyjątkowej atmosferze Świetlica wiejska w Grabowie podległa Domowi Kultury w Gołdapi zorganizowała spotkanie Wigilijne dzieci, młodzieży oraz dorosłych . Takie spotkania powoli stają się tradycją w Świetlicy i mamy nadzieję, że w grudniu 2010 roku zobaczymy się ponownie.
Kilka słów o spotkaniu :

Spotkanie wigilijne Odbyło się 18 grudnia 2009 roku w Świetlicy wiejskiej w Grabowie.

Wigilia została przygotowana przez Świetlicę wiejską w Grabowie, nad którą czuwa animator kultury Ewelina Krzyżewska oraz uczestniczki Programu Aktywności Lokalnej pod opieką Katarzyny Solarczyk. Program ten realizowany jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu "Zacznij od nowa" przy współpracy z Domem Kultury w Gołdapi.

Licznie przybyli zaproszeni goście oraz osoby pomagające przygotować spotkanie. Atmosfera świąteczna udzieliła się wszystkim. Były wzajemne życzenia, łamanie się opłatkiem oraz kolędy. A ponieważ spotkanie nie mogło się obyć bez świątecznie przybranej choinki - za którą pięknie dziękujemy Nadleśnictwu w Nasutach - Dzieci wraz z dorosłymi tuz przed uroczystością udekorowały drzewo ręcznie wykonanymi ozdobami oraz zadbały o to by w Świetlicy było świątecznie. Było kolorowo, wesoło i baaardzo smakowicie.

Zaproszonym gościom, sponsorom, uczestnikom, a w szczególności dzieciom, młodzieży i opiekunowi Świetlicy oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by spotkanie było niezapomnianym i wzniosłym przeżyciem - BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i życzymy pomyślności w Nowym Roku!!! Takim spotkaniem chcielibyśmy podziękować Uczestnikom projektu za trud i serce włożone w pracę ze Świetlicą oraz sprawić, by dalsze spotkania dały siły i motywację do kreatywnej pracy w kolejnych latach na zajęciach dla dorosłych w Naszej Świetlicy.

Dom Kultury w Gołdapi
Świetlica w Grabowie






PARADA MARZANN W GRABOWIE

21 marca Świetlica w Grabowie obchodziła Pierwszy Dzień Wiosny.Zajęcia cieszyły się duzym zaangażowaniem ,nawet ze strony rodziców.We współpracy z dziećmi powstały Piekne Marzanny. Ich wykonawcy zostali nagrodzeni. Kukły zostały podpalone i wrzucone do wody , co oznaczało symboliczne "wypędzenie" zimy., która jak na razie nie chce nas opóścić. W dniu tym nie zabrakło również wiosennych zagadek , krzyżówek oraz zabaw.

Z utęsknieniem czekamy na WIOSNĘ.




"Letni festyn"

28 czerwca w Grabowie odbył się festyn zorganizowany przez Dom Kultury w Gołdapi i świetlicę wiejską w Grabowie. Pomysłodawczynią i organizatorką festynu jest Katarzyna Solarczyk – animator kultury w świetlicy wiejskiej w Grabowie. Jak co roku Wspólnoty Mieszkaniowe z Grabowa udostępniły boisko i zaopatrzyli w energię elektryczną. To już czwarty festyn odbywający się w Grabowie. Do tej pory mieszkańcy żegnali lato, w tym roku powitali.

W programie festynu były konkursy dla dzieci i młodzieży. Dorośli dopingowali swoje pociechy oraz projektowali stroje z gazet dla najmłodszych dzieci. Wolontariusze prowadzili gry i zabawy dla najmłodszych. W trakcie konkursów odbywało się malowanie twarzy. Wszystkie buzie były kolorowe i uśmiechnięte.

Kolejnym punktem programu był występ młodzieży uczęszczającej na zajęcia wokalne do Domu Kultury prowadzone przez Roberta Magielnickiego oraz występ grupy cyrkowej ze świetlicy wiejskiej w Grabowie.

Na koniec festynu wystąpił zespół "SELIT" z Suwałk. W przerwach zespołu odbyły się konkursy dla dorosłych.

Sponsorem festynu był producent piwa Specjal.