STRONA GŁÓWNA    
publikacje    
przetargi    
usługi    
linki    


W sobotę 17 listopada w Galerii K-2 Domu Kultury w Gołdapi odbyło się otwarcie wystawy Marka Sobczaka. Wśród 22 obrazów znalazły się m.in. prace z cyklu "Kondotier" i "Portrety trumienne". Wystawę można oglądać do końca grudnia.

fot. Jarosław Jasiński

Marek Sobczak

Urodził się w 1963 roku w Suwałkach. W latach 1984-90 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jana Świtki. Współtwórca intermedialnej grupy SDS. W 1990 roku otrzymał osiemnastomiesięczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1991-94 prowadził galerię CHŁODNA 20 w Suwałkach.
Od 2003 roku pracuje jako grafik w tygodniku "Polityka". Brał udział w ponad stu wystawach: indywidualnych, grupowych (SDS) i zbiorowych, m.in.:

2003

- mareksobczakmalarstwografika. Galeria pod Belką. Zamek w Nidzicy

2004

- Warszawa w Wilnie. Galeria Arka. Wilno
- Warszawa w Kijowie. Centralny Dom artysty Plastyka. Kijów

2005

- Polen Kommt. 12 Maler aus Polen. Rok Polski w Niemczech. Galerie Am Kino. Berlin
- Warszawa w Ułan Bator. Art. Gallery. Ułan Bator.
- Culture at a Crosing. Farum Kulturhus. Farum
- Projekt 1.11 (SDS: Sobczak-Hildebrandt). Galeria K2. Gołdap

2006

- Wieża Babel. Galeria pod Arkadami. Łomża
- Nowa Ekspresja. 20 lat. BWA. Olsztyn
- 5e Biennale Européenne d'Art Contemporain. (SDS: Sobczak-Hildebrandt). Associacion Le Manif. Nimes
- Warszawa w Berlinie. Komunale Galerie. Berlin
- Warszawa w Sofii. Galeria Związku Artystów Bułgarii. Sofia
- Expressions Polonaises. Galerie Maison 44. Bazylea

2007

- 13 Triennale Malarstwa. Centrum Sztuki Współczesnej. Wilno
- Malarstwo. Galeria Test. Warszawa
- Malarstwo. Galeria Chłodna 20. Suwałki
- 13 linorytów. Galeria Tygmart. Klub jazzowy Tygmont. Warszawa
- Malarstwo. Galeria K2. Gołdap

Więcej informacji na stronach: www.sdsart.euW Galerii K-2 mozna było obejrzeć wystawę fotografii Rimaldasa Vikśraitisa - znanego litewskiego artysty fotografika.

Jego prace to artystyczny reportaż z litewskiej wsi w okresie zmian cywilizacyjnych i kulturowych. Artysta zagląda do swioch sasiadów w różnych momentach ich codziennego życia. Przygląda się i utrwala na czarno-białych fotografiach proste czynności: rytualne świniobicie, prywatne imprezy i ciążką pracę w polu. Idąc na łąkę zabiera ze sobą aparat żeby pokazać kąpiące się dzieci, śniadanie na trawie, zakochanych i odpoczywających ludzi. Poetyckie obrazy mieszają się z kontrowersyjnymi "pamiątkami" z pijackich balang, a kalectwo z portretami dzieci i aktami pięknych kobiet. Rimaldas Vikśraitis to wnikliwy obserwator i dokumentalista miejsca w którym mieszka i które pokazuje oczami artysty.
Prace swoje pokazywał na licznych zbiorowych i indywidualnych wystawach w wielu miejscach na świecie. Otrzymał nagrody i wyróznienia w międzynarodowych konkursach fotograficznych.Wystawa "Cienie wiatrów"
Żyjemy wśród wiatrów i cieni
Czujemy wiatr, jednak nie możemy go zobaczyć. Cienie widzimy, jednak nie możemy ich poczuć. Czy wiatr może rzucać cień? Czy można narysować wiatr? A jego cień?


W galerii K-2 Domu Kultury w Gołdapi można było obejrzeć wystawę malarstwa Algimantasa Vorewiciusa "Cienie Wiatrów".

Algimantas Vorewicius urodził się w 1959r. w Akmene na Litwie. Ukończył studia w Instytucie Pedagogicznym w Szjałliaj (wydział sztuk pięknych). Mieszka i pracuje w Szakiaj. Stworzył tryptyk "Droga poznania" i "Rano" w szkole średniej "Warpas" w Szakiaj, fresk "Wieś" w szkole "Aukuras" w Szakiaj. Obecnie pracuje w średniej szkole "Warpas" w Szakiaj.

Wystawy:
1994 - indywidualna w Szakiaj
1996 - grupowa w Szakiaj
1998 - indywidualna w Łuksziaj (Rejon Szakiajskij)
1999 - indywidualna w Norwegii. Stworzył tam fresk "Egle - królowa teraźniejszości" - miasto Bergen, szkoła Krokajd
2003 - w galerii "Medaliej" w Wilnie
2005 - indywidualna "Lekko i słodko" w Szakiaj
2006 - indywidualna "Cienie wiatrów" w muzeum Zanawikin w Szakiaj
2007 - indywidualna wystawa w Olecku
2007 - indywidualna wystawa w Gołdapi
27 kwietnia, hol sali i sala widowiskowa Domu Kultury Podczas I Spotkania z naturą i sztuką pn."Nasze i nie nasze krajobrazy"- Gołdap 2007, miała miejsce premiera diaporamy cyfrowej, zbudowanej z prac twórców związanych z gołdapską pracownią fotografii "Gniazdo", działającej w strukturze gołdapskiego Domu Kultury.

Diaporamę można pobrać pod adresem: DIAPORAMA
1. Po wejściu na stronę należy wybrać /na dole strony/ -"SELECT YOUR DOWNLOAD-FREE"
2."DOWNLOAD TICKET", odmierzy ok. 2 min.
3.wpisać: "NR PREMIUM USER..."
4. I POBRAĆ PLIK/ trwa to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od szybkości Twego internetowego łącza/
5. Miłego Odbioru - jjj


12 kwietnia

„Wspomnienia z Gołdapi” - otwarcie wystawy malarstwa Lolity Rūgytė z Šakiai (Litwa).
Lolita Rūgytė urodziła się  w Šakiai - Litwa
W 1987 r. ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych S.Žukas
W 1994 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie
Źródłem sztuki Lolity Rugyte jest autentyczny kontakt z cudem natury i żywa inspiracja historią sztuki. Malarstwo jej nie pochodzi tylko z natury, lecz jest też przejawem wewnętrznych przeżyć  w plastycznych improwizacjach. W swych pracach przedstawia pejzaże, kwiaty, ptaki i niebo.
Artystka stosuje różne techniki malarskie: akryl, akwarela, pastel, kolaż i mieszane techniki graficzne.
Pierwszy raz swoje prace plastyczne wystawiała w Gołdapi w 1996 roku. Od tego czasu motywy z Gołdapi i okolic pojawiają się w jej twórczości regularnie. Prezentowana wystawa pokazuje część prac powstałych podczas pleneru „Znaki Tożsamości” organizowanego przez Dom Kultury w Gołdapi w 2005 roku oraz prace wykonane na podstawie szkiców jakie artystka wykonywała w czasie przyjazdów.
Lolita Rūgytė wystawia swoje prace od 1994 na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA


22 marca - otwarcie wystawy pt. "RYTMY ZIEMI-WSPOMNIENIA I PEJZAŻE" w Gołdapskiej Izbie Muzealnej

Wystawa złozona jest z fotografii przyrody E. Milewkiej i krajobrazu regionu gołdapskiego - w fotografii Jarosława Jasińskiego.Ekspozycję uzupełniają wielkoformatowe prace wykonane z archiwalnych fotogramów okresu PRL, a pochodzące z wystawy pt."Z tamtych lat" - prezentowaną podczas' I Zjazdu Gołdapian" w roku 2004.Całość wtopiona jest w stałą ekspozycję archiwaliów i eksponatów kultury materialnej z regionu suwalsko-mazurskiego. Gospodarzem i kustoszem Gołdapskiej Izby Muzealnej, jest Mieczysław Ratasiewicz, którego wieloletnia praca wynikająca z miłości do "Małej Ojczyzny", dała zalążek Muzeum Gołdapskiemu, którego otwarcie planowane jest w końcu roku 2007. Ekspozycja jest czynna do września 2007 roku. ( jjj )

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA


24 marca

"Mongolia kraj wytrwałych" - opowieść o zimowej wyprawie do Mongolii. Mirosław Słapik (poeta, dziennikarz) i Paweł Tryk (podróżnik, dziennikarz) opowiadali o zimowym życiu Mongołów. Uzupełnieniem opowieści były fotografie i rekwizyty przywiezione z wyprawy.

9 marca

Grafiki Salvadora Dali
W Galerii K-2 otwarto wystawę grafiki (26 oryginalnych prac-drzeworyty, litografie, akwaforty, staloryty) ze zbiorów Dariusza Matyjasa. Niewątpliwie najważniejszą częścią prezentacji są grafiki Salvadora Dali. Można było obejrzeć kilka litografii z historii Don Kichota i litografię "Płonąca żyrafa".
- Jest to część mojej kolekcji, w której znajdują się dzieła artystów tego formatu co Picasso, Chagall i Dali. Te grafiki zakupiłem w USA dzięki synowi wydawcy Dalego. Sprzedał mi zarówno te, które wykonane zostały za życia tego artysty, jak i te, które wykonane zostały potem na bazie oryginalnych płyt. Dziesięć prac, które prezentuję w gołdapskiej galerii stanowi część ilustracji do "Boskiej Komedii".
Dariusz Matyjas zdradził nam co nowego pojawiło się w jego kolekcji: "Dokupiłem akwafortę Picassa, kilka litografii Chagalla. Aktualnie w krośnieńskim Muzeum Rzemiosła w Krośnie czynna jest wystawa Picassa z mojej kolekcji."
Dariusz Matyjas - z zawodu jubiler, z zamiłowania koneser sztuki. Marszand, kolekcjoner, właściciel galerii "Fine Prinst Art" w Nowym Jorku. Prowadzi działalność wystawienniczą w USA i w Polsce. Właściciel reprezentatywnej kolekcji grafiki światowej. Od 1993 roku mieszka w USA. Pochodzi z Giżycka.

(sam)

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA


27 lutego, hol sali widowiskowej


Otwarcie wystawy przygotowanej przez IPN Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Białymstoku pn. "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat... Pomoc ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w woj. białostockim (1941-1944)".
Podczas otwarcia głos zabrał dr Piotr Kardela z delegatury IPN-u.

Wystawa przedstawia opór społeczeństwa, Kościołów i Polskiego Państwa Podziemnego wobec nazistowskiego programu eksterminacji Żydów, a także fakty ratowania i pomocy niesionej Żydom przez poszczególnych obywateli oraz zorganizowane instytucje, takie jak np. Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom. W sposób szczególny uwzględnione zostały jednostkowe losy ludzi ratujących i uratowanych z terenów dawnego województwa białostockiego.
Ciekawym elementem wystawy i towarzyszącego jej katalogu jest pokazanie wyników kwerendy archiwalnej dotyczącej ratowania Żydów na obszarze obecnego województwa podlaskiego, przeprowadzonej przez pracowników OBEP w Białymstoku. Badania naukowe prowadzone przez OBEP zmierzają do ustalenia jak najpełniejszej listy osób ratujących Żydów w regionie.
Na wystawie wyeksponowane zostanie getto białostockie i rozpoczęte tam 16 sierpnia 1943 r. powstanie przeciwko Niemcom. Oprócz fotografii i map, przedstawione będą także dokumenty z podziemnego archiwum getta - tzw. Archiwum Tamaroffa-Tenenbauma i postać jego twórcy, a zarazem przywódcy bojowników białostockiego getta. Wyeksponowana też będzie postać Bolesława Filipowskiego, żołnierza Armii Krajowej, który przechował to archiwum.
Wystawa jest wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy zginęli, a także dla tych, którzy przetrwali dzięki niosącym pomoc oraz wyrazem hołdu dla tych, którzy tej pomocy udzielali.    19 stycznia 2007 r. o godz. 17.00 w Galeria K2 Domu Kultury w Gołdapi odbyło się
otwarcie wystawy poplenerowej artystów malarzy "Mówiąca Ziemia".

    Piąty plener artystów malarzy "Mówiąca Ziemia" odbył się 3-15 sierpnia 2006 r. w Lekečiai, na Litwie, w miejscu okrążonym lasami, gdzie przy cichych alejkach rosną sosny. W tym czasie artyści tworzyli a miasto Lekečiai przygotowywało się do obchodów 500-tniej rocznicy. Uczestnicy pleneru, ze swoimi obrazami, wzięli udział w obchodach tego jubileuszu. Na plener przyjechali ci, którzy mogą nazwać siebie znawcami tej ziemi, i ci, którzy próbowali ją poznać. Jaka ona jest? Odpowiedź można znaleźć w blasku ceramiki i obrazach stworzonych przez artystów malarzy.

    W plenerze uczestniczyło 12 artystów z Polski i Litwy.

    Organizatorami pleneru byli Szakiajskie Biuro Euroregionu Sesupe i Oddział Kultury i Turystyki Samorządu Sakiai na Litwie.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIALolitos Rūgytės

Jūratės Kadusaskaitės

Lucyna Trojanowska

Jono Daniliausko

Valentino Antanavičiaus

Vytautas Kaunas

Algimanto Vorevičių

Audronės Vorevičių

Liucijos Bungardienės

Eligijaus Kriaučiūno

Jonas DaniliauskasArchiwum 2010
Archiwum 2009
Archiwum 2008
Archiwum 2007