STRONA GŁÓWNA    
publikacje    
przetargi    
usługi    
linki    


Wczoraj Galeria K-2 w Domu Kultury w Gołdapi gościła litewskich artystów. Otworzyli oni wystawę swoich prac, które powstały podczas pleneru, jaki odbył się z dniach 17-23 sierpnia w Sintautai. Plener zorganizowany został z okazji użycia po raz pierwszy w historii słowa Litwa. Miało to miejsce równo tysiąc lat temu.

Mieszkańcy Gołdapi będą mogli oglądać malarstwo, ceramikę, zdjęcia rzeźb oraz prace wykonane ze skóry do połowy stycznia przyszłego roku. To kolejny akcent międzynarodowej współpracy Domu Kultury w Gołdapi z litewskimi partnerami.

Warto obejrzeć

          Białorusini to niewątpliwie naród utalentowany artystycznie, czego dowody możemy znaleźć choćby w centrum Mińska, gdzie niemal codziennie tamtejsi artyści wystawiają swoje prace. Otwarcie wystawy rzeźby białoruskiej nastąpiło we wtorek 17.11.2009 wieczorem w gołdapskiej Galerii K-2
          Prezentacja pod nazwą "Kamień i brąz" to depozyt z suwalskiego Centrum Sztuki Współczesnej - Galerii Andrzeja Strumiłły. Wśród rzeźb znajdujemy i abstrakcyjne (również takie, które nawiązują nieco do dokonań Henry'ego Moore'a) i te bardziej realistyczne z brązu, nawiązujące do bajkowych klimatów starobiałoruskich i starorosyjskich, i dzięki temu niepowtarzalne.
          Prof. Andrzej Strumiłło, który wraz ze Zbigniewem Mieuńskim otwierał wystawę powiedział między innymi: "Białorusini uprawiają zarówno sztukę nowoczesną, jak i tę nieco "zmumifikowaną" przez akademizm". Na pytanie: Który materiał jest dla rzeźbiarza bardziej wdzięczny? odpowiedział dowcipnie: "To jest tak jak z blondynką i brunetką - trudno powiedzieć, która z nich jest piękniejsza". Dodał też, że nierzadko kamień sam podsuwa artyście temat rzeźby.

Warto obejrzeć tę wystawę.

MS

Melancholia prowincji

W czwartek 21 maja w gołdapskiej Galerii K-2 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Vidasa Venslovaitisa zatytułowanej "Melancholia prowincji".


Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Artysta w swoich fotografiach ukazuje ulice, domy i miejsca w mieście Sakiai na Litwie i jak sam mówi: - Fotografie pokazują melancholię, smutek i zadumę. Chodząc dzisiaj ulicami Gołdapi i fotografując, tutaj tego smutku nie widziałem.
Fotografik dziękował dyrektorowi Domu Kultury Zbigniewowi Mieruńskiemu oraz Marcie Jurgiełan za umożliwienie i zorganizowanie pokazania wystawy w naszym mieście.
Vidas Venslovaitis urodził się 9 lipca 1958 r. w Sparviniai na Litwie. Studiował fotografię w Wilnie. Brał udział w wystawach "Pełnia" (2007) na Litwie i w Polsce i "Razem" (2008) w Wilnie. Jego pierwsza wystawa indywidualna "A kiedy wyschną rzeki..." miała miejsce w 2008 r. w Galerii "Fotos" w Wilnie. "Melancholia prowincji" jest jego drugą wystawą indywidualną.

(at)

Spacerując ulicami miasta...

W czwartek 12 marca po raz kolejny odbyło się otwarcie wystawy w Galerii K-2 Domu Kultury w Gołdapi. Tym razem można było zobaczyć prace Jolanty Grabowskiej z Suwałk.

Autorka prac ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku grafika warsztatowa. Obecnie zajmuje się projektowaniem graficznym a także malarstwem, rysunkiem oraz fotografią.

Podczas otwarcia Zbigniew Mieruński, dyrektor Domu Kultury powiedział.

- Jestem szczęśliwy, że udało nam się w pokazać te prace w naszej galerii, ponieważ już dawno na tych ścianach nie wisiała prawdziwa grafika, taka klasyczna grafika, którą robi się w sposób dość tajemny. Technologia zrobienia akwaforty czy akwatinty wymaga wiele cierpliwości, jej proces wykonania jest długi.

Dzisiaj mamy okazję zobaczyć te grafiki jak również ciszę się, że możemy gościć autorkę tych prac, panią Jolantę Grabowską.


Po krótkiej prezentacji artystki, przywitaniu przybyłych gości, wręczeniu pięknej wiązanki z wierzbowych bazi, dyrektor Domu Kultury przekazał głos autorce.

- Cykl moich prac prezentuje fragmenty ulic w Toruniu. Jest to jak gdyby zapatrzenie się na skrawki tych ulic, które potem pozostały w pamięci. W tych fragmentach stawiałam duży nacisk na strukturę. Starałam się nie ograniczać, te prace, które są tu widoczne mają po kilka różnych wersji, tworzyłam różne kombinacje kolorystyczne.


Wystawę można oglądać do końca marca.

(at)
Archiwum 2010
Archiwum 2009
Archiwum 2008
Archiwum 2007